13. Co przede wszystkim wpływa na koszt przeprowadzki? Jak go obniżyć?
W niektórych przypadkach bardzo trudno o minimalizację kosztów. Przecież skrócenie trasy przeprowadzki czy rodzaju przewożonego mienia jest raczej niemożliwe. Warto przy tym pamiętać, że koszty przeprowadzki są kwestią indywidualną, na którą wpływ ma wiele czynników. Wydaje się, że koszty można obniżyć na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest własnoręczny załadunek oraz rozładunek rzeczy na i z meblowozu. Taka praktyka jest najczęściej stosowana przez osoby, które potrzebują środka transportu na niewielką odległość - na przykład podczas przeprowadzek studenckich. Jest to o tyle łatwe zadanie, że tego typu klienci nie posiadają zazwyczaj zbyt wielu rzeczy, dlatego bez większych problemów potrafią samodzielnie się spakować, rozpakować, a także przy pomocy krewnych lub znajomych znieść albo wnieść swoje rzeczy do mieszkania.
Drugim sposobem na obniżenie kosztów jest wyrzucenie części niepotrzebnych rzeczy - ubrań, mebli czy urządzeń. Każdy klient, nawet najmniej zamożny, posiada przedmioty, których bez większego żalu może się pozbyć. O ile w przypadku wyżej wspomnianych studentów zbędnych rzeczy może nie być zbyt dużo, o tyle przeprowadzające się rodziny posiadają zazwyczaj ogromną liczbę niepotrzebnych przedmiotów, o których wyrzuceniu nikt raczej nie myślał. Przeprowadzka jest idealną okazją na pozbycie się niepotrzebnego balastu w postaci starych, nieużywanych ubrań, naczyń, mebli, urządzeń czy jakichkolwiek innych zbędnych rzeczy - mogą to być nawet nieczytane, zakurzone książki, które można oddać do lokalnej biblioteki.
Warto przy tym pamiętać, że samodzielne pakowanie mienia z pewnością obniży koszty usługi przeprowadzkowej, niemniej jednak może być przyczyną niewypłacenia ewentualnego odszkodowania za uszkodzone podczas przeprowadzki przedmioty.