Zadzwoń do nas
507-072-777

Blog przeprowadzkowy
31. O czym warto pamiętać przy przeprowadzce od rodziców?

W przypadku wyprowadzki od rodziców istnieje następująca kwestia: wyprowadzka do mieszkania ze współlokatorami czy do samodzielnego domu lub mieszkania, bez współlokatorów. Pobyt w każdym z tych miejsc różni się od siebie znacząco, jednakże - pomijając kwestie psychologiczne lub kulturowe - są to miejsca, które mogą posiada zaskakująco wiele cech wspólnych.
Najważniejsza (i najciekawsza) kwestia dotyczy wyposażenia nowego miejsca zamieszkania. Jeżeli jest to lokum już zagospodarowane, posiadające jakikolwiek standard, wówczas nie ma większego problemu - można używać przedmiotów oraz mebli dostępnych na miejscu.
Jeżeli jest to lokum, w którym nie ma zbyt wielu przedmiotów codziennego użytku, wówczas można je zakupić lub przywieźć z domu. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza, ale także trochę bardziej skomplikowana. Otóż sytuacja, w której udaje się z domu zabrać wszystkie konieczne rzeczy, raczej się nie zdarza. Nie dość, że jest ich bardzo dużo, to jeszcze dopóki nie wyprowadzimy się z domu, nie zdajemy sobie sprawy, ilu przedmiotów codziennego użytku potrzebujemy. Wszelkiego rodzaju pojemniki, wieszaki, wyposażenie łazienki, zestaw kluczy oraz narzędzi, a nawet tłuczek do ziemniaków i do mięsa, wyciskacz do czosnku czy trzepaczka do jajek - zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przydatne są to utensylia. Otrzeźwienie przychodzi oczywiście dopiero wtedy gdy takich przedmiotów potrzebujemy najbardziej - i oczywiście ich nie mamy. Dlatego jeżeli planujemy wyprowadzkę z domu na dłużej, należy koniecznie zrobić listę wszystkich przedmiotów, które mogą się przydać. Nie tylko po to, żeby je z domu po prostu zabrać, ale również dlatego, żeby wiedzieć, co kupić już w nowym miejscu, gdy okaże się, że jego standard pozostawia wiele do życzenia.
Należy również pamiętać, że wyprowadzka do nowego miejsca może się wiązać ze znacznym ograniczeniem dotychczasowej przestrzeni życiowej. Może się zdarzyć, że mieszkając z rodzicami mieliśmy znacznie więcej miejsca na nasze ubrania, książki czy każdą rzecz, która należała do nas - również dlatego, że nie wszystkie rzeczy trzymaliśmy w jednym miejscu, poza tym wiele z nich, na przykład naczynia, było wspólne.
Dlatego warto rozważyć pozostawienie części mienia u rodziców. Przeprowadzając się do nowego mieszkania musimy również i ten fakt wziąć pod uwagę, ponieważ zgromadzenie zbyt dużej liczby niepotrzebnych rzeczy nie jest tak naprawdę żadnym rozwiązaniem.



Blog przeprowadzkowy
32. Jak zaaklimatyzować się w nowym miejscu?

Aklimatyzacja w nowym miejscu często bywa trudniejsza od samej przeprowadzki. Dzieje się tak, ponieważ nie ma jednego modelu postępowania ułatwiającego szybką i bezproblemową aklimatyzację. O ile przeprowadzkę można bardzo dokładnie zaplanować, o tyle dostosowanie się do nowego miejsca funkcjonowania zależy od zdecydowanie większej liczby czynników, które często trudno przewidzieć.
Przede wszystkim szybka aklimatyzacja zależy dość mocno od indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby bardzo szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości, szybko się uczą i doskonale radzą sobie w kontaktach z nowo poznanymi osobami. Inne osoby są nieśmiałe, przez co potrzebują zdecydowanie więcej czasu na rozpoczęcie jakiegokolwiek sensownego funkcjonowania w nowym otoczeniu. Niektórzy nie wyobrażają sobie nowego miejsca zamieszkania bez kontaktu z rodziną - czy to telefonicznego, czy za pomocą komunikatorów internetowych. Z kolei inne osoby dążą do jak największej samodzielności w jak najkrótszym czasie.
Poza tym przeprowadzka przeprowadzce nierówna. Nie można zestawić ze sobą wyjazdu do akademika czy do nowego miasta na studia z emigracją zarobkową do innego kraju o obcej kulturze i języku. Porady typu „być otwartym”, „dużo się uśmiechać” czy „patrzeć pozytywnie na świat” są oczywiście prawdziwe, ale w konfrontacji z rzeczywistością mogą być niewystarczające.
Nie zapominajmy również o otoczeniu. W społecznościach o raczej zamkniętej strukturze, które nie są zbyt przychylne nowym osobom, wszelkie działania mające na celu aklimatyzację mogą być po prostu skazane na porażkę. Dzieje się tak, ponieważ aklimatyzacja działa w obydwie strony. To, że dobrze się czujemy w jakimś miejscu, nie oznacza, że dotychczasowi mieszkańcy takiego miejsca dobrze czują się z nami. Niegdyś na aklimatyzację potrzeba było kilku, a nawet kilkunastu lat. Dzisiaj jest zdecydowanie inaczej, ponieważ o wiele łatwiej o porozumienie z „innymi”, chociażby ze względów kulturowych. Nie oznacza to jednak, że każda aklimatyzacja będzie przebiegać równie bezproblemowo.
Niestety, jednej reguły gwarantującej sukces nie ma. Jedyne, co pozostaje, to dowiedzieć się jak najwięcej o nowym miejscu i poznać podstawowe kody kulturowe, które pozwolą na w miarę bezbolesną interakcję z otoczeniem.



Blog przeprowadzkowy
33. Kwestia starych mebli w nowym mieszkaniu

Ubrania oraz meble są tymi rzeczami, z których rezygnuje się najczęściej podczas generalnej przeprowadzki. Dzieje się tak, ponieważ przeprowadzka jest najlepszym czasem na zmiany w najbliższym otoczeniu, co w omawianym kontekście oznacza po prostu pozbycie się niechcianych rzeczy.
O ile zawsze znajdą się jakieś ubrania, które są zbyt zniszczone, za małe lub po prostu niemodne, o tyle w przypadku mebli takiej pewności już nie ma. Z tego względu zabieranie mebli do nowego domu lub mieszkania powinno być rozpatrywane indywidualnie. Jeżeli meble nie są stare i pasują estetycznie oraz wymiarowo do nowych pomieszczeń, to nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby się ich pozbywać. Co więcej, nawet w sytuacji, gdy raczej nie pasują, a nie ma większych szans na zakup pasujących, także lepiej zabrać ze sobą stare łóżko czy szafę. Przecież nikt nie powinien pozbywać się łóżek, szaf czy krzeseł w sytuacji, gdy będzie musiał spać na materacu, jeść na parapecie, a ubrania trzymać w pudłach lub workach. A nawet jeśli dla kogoś taka sytuacja nie stanowi problemu, to dla rodziny już tym problemem może być. Wytłumaczenie dziecku, że przez najbliższe kilka miesięcy będzie spało na podłodze, bo jego ulubione łóżeczko źle się prezentuje w nowym mieszkaniu, może być dość trudnym zadaniem.
Podsumowując: jeżeli istnieje możliwość natychmiastowego zakupu nowych mebli do nowego mieszkania lub nowe meble już się w tym mieszkaniu znajdują, wówczas można się pokusić o pozostawienie starych łóżek, regałów czy krzeseł. Jeżeli taka możliwość nie istnieje, wówczas nie ma sensu utrudniać sobie życia i przynajmniej część najbardziej potrzebnych mebli należy ze sobą zabrać.



Blog przeprowadzkowy
34. Transport roślin podczas przeprowadzki

Nie jest tajemnicą, że rośliny niezbyt dobrze znoszą wszelkiego rodzaju przeprowadzki. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach.
Na początek powinno się dokładnie sprawdzić kondycję każdej rośliny, szczególnie pod kątem obecności szkodników lub chorób. Takie działanie jest wskazane ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się ewentualnych szkodników na pozostałe rośliny podczas ich transportu.
Następnie warto pamiętać, żeby nie podlewać roślin przynajmniej na dzień przed przeprowadzką. Przyjmuje się, że ziemia w donicach powinna być sucha. Poszczególne doniczki można umieszczać w kartonach, ważne jedynie, żeby były stabilne. W tym celu należy wypełnić papierem wolną przestrzeń między nimi. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie kartonu otwartego, a jeżeli takie rozwiązanie jest niemożliwe, wówczas koniecznie należy wyciąć w zamkniętym kartonie kilka otworów.
Jeżeli doniczka jest dość duża, wówczas można ją zabezpieczyć folią bąbelkową lub zwykłym workiem foliowym, dzięki czemu ziemia nie będzie się z niej wysypywać. Rozłożyste rośliny należy delikatnie obwiązać miękkim sznurkiem, co sprawi, że podczas transportu nie połamią się gałęzie oraz liście.
Sam transport, jeżeli zostanie wykonany przez profesjonalistów, raczej roślinom nie zaszkodzi. Dlatego ułożenie oraz zabezpieczenie roślin w kontenerze najlepiej pozostawić ekipie przeprowadzkowej.
Warto jednak pamiętać, że transport roślin najlepiej zaplanować wówczas, gdy warunki pogodowe są możliwie przyjazne. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura z pewnością będzie miała negatywny wpływ na ich stan. Poza tym rośliny ustawia się w kontenerze jako ostatnie i jako pierwsze wnosi do nowego mieszkania, narażając je tym samym na mniejszy szok i pozwalając na szybką aklimatyzację.



Blog przeprowadzkowy
35. Odpowiednie spakowanie rzeczy do kartonów

Odpowiednie spakowanie dobytku jest jedną z najważniejszych kwestii podczas przeprowadzki. Wydaje się, że najlepszym sposobem na przewiezienie większości rzeczy jest spakowanie ich do kartonów. Dotyczy to w szczególności niewielkich przedmiotów, takich jak ubrania (te, które mogą być bez żadnych problemów składane), książki, naczynia oraz przybory kuchenne, kosmetyki, zabawki, ozdobne bibeloty i te wszystkie niewielkie rzeczy, które otaczają na co dzień, a których nawet nie zauważamy.
Generalnie zasada jest prosta - na spód kartonowego pudła kładziemy rzeczy najcięższe lub najbardziej wytrzymałe, o możliwie stałej strukturze, a im wyżej, tym kolejne przedmioty mogą być lżejsze. Oczywiście wszystkie rzeczy muszą być odpowiednio złożone lub ułożone - zapobiegnie to ich przemieszczaniu się, pozwoli również na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w kartonowych pudłach.
Oznacza to, że ubrania, które trafiają do zwykłych kartonów, nieprzystosowanych do przewożenia koszul czy spodni na wieszakach, powinny być poskładane i odpowiednio ułożone. Te, które mogą być ściśnięte, trafiają na dno pudła (t-shirty, kurtki, większość spodni), bardziej delikatne na wierzch.
Pudła z ułożonymi książkami mogą ważyć dość sporo, ale za to będzie ich mniej niż w sytuacji, gdyby książki zostały swobodnie rzucone.
Podobnie wygląda kwestia naczyń, które powinny być układane w swoich oryginalnych opakowaniach, a jeżeli takich nie ma, to w kolejności od najcięższych na dnie (np. garnki, talerze z nietłukącego się szkła), po lżejsze i łatwiejsze w ułożeniu na górze (np. kubki). Przedmioty delikatne, takie jak porcelana, powinny zostać ułożone w towarzystwie specjalnej pianki ochronnej.
Ponadto przewagą kartonów jest to, że zajmują mniej miejsca i są wygodniejsze w przenoszeniu. Owszem, ubrania mogą zostać spakowane do worków, ale wówczas z pewnością pomną się o wiele bardziej niż w kartonach, będą również zajmować więcej miejsca.
I najważniejsze na koniec: kartony bezwzględnie należy podpisać. Dzięki temu po przeprowadzce bez trudu znajdziemy te rzeczy, których najbardziej potrzebujemy, bez konieczności przetrząsania wszystkich pudeł.


Góra stronyGóra strony
tel. 22 408-20-08
kom. 507-072-777
przeprowadzki@aneks.info.pl
Copyright © 2019 Aneks. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Aneks Kompleksowe Przeprowadzki
Copyright © 2019 Aneks. Wszystkie prawa zastrzeżone.