36. W jakiej kolejności pakować rzeczy?
Kolejność oraz sposób pakowania mienia zależy od kilku okoliczności. Generalnie zasady są oczywiste - na dno pojemnika, kartonu lub worka pakuje się przedmioty najbardziej wytrzymałe, a im wyżej, tym delikatniejsze. Jest to zasada stosowana bez względu na gabaryty czy wagę przedmiotu, chociaż oczywistym jest, że duże i ciężkie przedmioty, które są również wytrzymałe, powinny być pakowane jako pierwsze. Dzięki temu możemy zaoszczędzić miejsce w pojemnikach czy workach, a co za tym idzie, sprawniej przeprowadzić całą operację. Warto jednak pamiętać, że kamienne lub metalowe ozdoby, chociaż stosunkowo ciężkie, nie powinny znajdować się na dnie pojemnika, ponieważ można je w ten sposób uszkodzić.
Podobnie wygląda kwestia ubrań. Te, które najlepiej zniosą obciążenie i które najłatwiej z powrotem doprowadzić do dobrego stanu (m.in. bawełniane t-shirty czy jeansy) powinny trafić na spód worków czy kartonów. Ubrania delikatne lub wysokiej jakości należy umieścić na wieszakach w specjalnych kartonach do przewożenia ubrań.
W ten sam sposób pakuje się naczynia. Na spód idą te najbardziej wytrzymałe (np. metalowe garnki, talerze z nietłukącego się szkła itp.). Na górę - kubki oraz szklanki, oczywiście odpowiednio zabezpieczone folią, papierem, gąbkami, pianką lub tkaninami. Zarówno naczynia, jak i na przykład książki, powinny być odpowiednio ułożone - ściśle, z ewentualnymi luźnymi przestrzeniami wypełnionymi papierem czy innym materiałem. Konieczność odpowiedniego ułożenia pakowanego dobytku jest w tym przypadku oczywista.
Na ułożenie przedmiotów o nieregularnych kształtach, takich jak np. artykułów AGD (suszarki do włosów, lokówki i in.) także warto poświęcić trochę czasu. Trochę inaczej wygląda kwestia niestandardowych przedmiotów, takich jak chociażby chemia gospodarcza czy artykuły spożywcze. W tym przypadku poziome układanie nie jest najlepszym pomysłem. Wszelkiego rodzaju płyny, środki chemiczne lub jedzenie powinny być stabilnie ułożone w odpowiednim pojemniku, oczywiście w osobnych kartonach. W przeciwnym wypadku ich zawartość może się po prostu rozlać lub rozsypać.